Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану

Мета рекомендацій — сприяти покращенню умов роботи журналістів під час воєнного стану в Україні та оптимізації їхньої взаємодії з представниками влади та військовими.
 
 

Аспен Інститут Київ спільно з координатором проєктів ОБСЄ в Україні за експертної підтримки «Інтерньюз-Україна» провели аналіз умов журналістської роботи під час воєнного стану, зокрема уважно вивчили ті обмеження, які держава впровадила з 24 лютого.

Серед них: обмеження в пересуванні, у доступі до військових та цивільних об’єктів, заборона на проведення деяких зйомок та інше. 

Представники влади аргументують потребу в додаткових регуляціях міркуваннями безпеки громадян і об’єктів інфраструктури під час воєнних дій.

Представники медійної спільноти своєю чергою прагнуть ширшого висвітлення війни та налагодження системної організації журналістської діяльності в умовах воєнного стану. Таким чином, йдеться про пошук балансу між свободою у сфері медійного висвітлення та збереженням безпеки. 

Аналіз проводили у кілька етапів: огляд поточного регулювання медійної діяльності за воєнного стану в Україні; аналіз регулювання медійного висвітлення війн в окремих зарубіжних країнах; письмове та усне опитування як вітчизняних, так і зарубіжних експертів та журналістів у форматі інтерв’ю; круглі столи, до яких долучилися представники медіаспільноти  та органів державної влади. 

Представники медійної спільноти оцінили правила роботи журналістів в умовах воєнного стану в Україні, поділилися своїм досвідом та надали свої поради. Наявні проблеми і підходи також прокоментували представники органів влади (Верховної Ради України, Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора України, Міністерства оборони та ЗСУ). Експерти проєкту також проаналізували документи і рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України. 

На основі проведених інтерв’ю, діалогів та опитувань Аспен Інститут Київ спільно з координатором проєктів ОБСЄ в Україні за експертної підтримки «Інтерньюз-Україна» напрацювали пакет рекомендацій.

Їхня мета — покращення умов роботи журналістів під час воєнного стану в Україні та оптимізація їхньої взаємодії з представниками влади та військовими. 

Серед рекомендацій:

  • Офісу Генерального Прокурора та Комітету Верховної Ради з правоохоронної діяльності — розробити та поширити коротку пам’ятку англійською й українською мовами про основні права й обов’язки журналістів, відповідальність за порушення правил роботи журналіста, контактні дані пресцентрів, пресофіцерів в різних містах, військових адміністрацій. 
  • Міністерству оборони України та Генеральному штабу ЗСУ — розглянути можливості впровадження процедури оскарження відмови у наданні акредитації та її позбавлення.
  • Міністерству оборони України, Генеральному штабу ЗСУ, Міністерству внутрішніх справ — вжити заходів із доведення основних правил роботи з журналістами до військовослужбовців, членів сил ТРО та співробітників поліції.  
  • Посадовим особам органів місцевої влади, військово-цивільних адміністрацій — сприяти акредитованим журналістам в отриманні спецперепусток для роботи на території областей. 
  • Редакціям ЗМІ — ознайомити працівників медіа з правилами професійної діяльності під час воєнного стану. 

Усі рекомендації — читайте за лінком. Ознайомитись з повним текстом дослідження можна за посиланням.

Источник: 
PRпортал